Google Chrome Güvenli Değil uyarısı

Artık Google’ın tarayıcısı HTTPS ile korunmayan tüm web siteleri için adres çubuğunda “Güvenli Değil” uyarısı verecek. Bu web siteleri güvenli sitelerden ayıran ise “http” protokolüdür. Google’nin 2017yılında başlattığı “Chrome 68” uygulaması bir çok web site sahibini üzecek cinsten. Hem müşterilerine hitap ederken olumsuz etki oluşturması hem de ekstra maddi bir gider oluşturması nedeniyle web site sahipleri bu durumdan hoşnut değil. Başta internet tarayıcısı olmak üzere, arama motoru ve haritalama özellikleri ile internet dünyasının devi konumunda olan “google” firmasının ortaya koyduğu bu kurallara malesef kimsenin yapacağı bir şey yok. Diğer tarayıcı programı olan “Mozilla” da aynı yönde karar almış durumda.

İnternet tarayıcıları, güvenli (HTTPS) ve güvenli olmayan (HTTP) sitelere karşı indekseleme de farklı davranışlarda bulunuyor. Aslında “Https” protokolleri sadece şifreli üyelik gösteren siteler genellikle kredi kartı ile alış veriş yapılan siteler içindir. Öyle de olmalıdır. Fakat Google’nin almış olduğu tüm sitelerde bu zorunluluğun olması endişe uyandırıyor.

Web sitelerinde “https” özelliği kazanmak için alan adı + web barındırma fiyatları dışında ayrıca +SSL sertifika ücreti ödemek gerekiyor. Bu işlemin güvenli site olmanın dışında profesyonel bir firma olduğunuzu gösterme gibi faydası da var. Rakiplerinizden bir adım öteye geçmek içinde denemeye değer bir özellik.

mordizayn [Tasarım&Tanıtım] olarak uygun fiyatlı ve yüksek güvenlikli SSL Sertifikası edinmenize aracılık ediyoruz.
(Bu hizmetimiz sadece web site tasarımını yaptığımız müşterilerimiz içindir)