3D Tasarım

3D Tasarım Nedir?

Nesneleri yaratmak için düşlemek gerek, düşlediğiniz nesneleri de bir şekilde hayata geçirmelisiniz. İşte tam bu nokta da 3D Tasarım devreye girmektedir.

3D tasarım ile aklınıza gelen fikirleri 3D, yani 3 Dimension (Türkçesi 3 boyutlu, 3B) bir ortamda yaratabilirsiniz ve geliştirebilirsiniz. Bu 3 boyutlu ortamı da size hazırlayan bir 3D tasarım programı dır.

3 boyutlu tasarım programı ile 3D tasarım yapmak, sizi çok zor olan karakalem eskiz çizmekten kurtararak zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Tasarladığınız nesnede beğenmediğiniz bir parça gördüğünüzde, bir kaç komut ile o parçasını yeniden tasarlamanız mümkün. 3 boyutlu bir ortamda 3D tasarım yaptığınızdan dolayı çizdiğiniz nesneyi her görüş açısından rahatça görebilirsiniz.

İmalat aşamasına geçemeden önce 3D tasarım yaptığınız objeyi her açıdan görebilmeniz, üretim hatalarını minimuma düşürecektir. Hatta bazı 3D tasarım programlarında mühendislik ölçümleri yapabilmeniz bu hataları tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu da maliyetleri ve zaman kaybını önleyecektir.

3D tasarım ile mimari tasarım yapmak da işinizi çok kolaylaştıracaktır. Binaları içi ve dış görünüşlerini kolayca tasarlamanız ve tasarımı değiştirmeniz mümkündür.

Böyle dış cepheler hiç olmadığı kadar güzel görünecektir. Eskiden sadece 2d proje dosyaları ile çalışıldığı için binaların dış cephe tasarımları istenildiği gibi olmamaktaydı. 3D tasarım programları devreye girince yapılan dış cephe tasarımını her açıdan gördüğünüz için uygulamada da bir sorun çıkmamakta.