Maskot Tasarım

Maskot Nedir?

Bir markanın adına ve logo tasarımına kişilik kazandıran çizgi karaktere ya da grafik illüstrasyona maskot ya da karakter illüstrasyonu denir. Marka imajını güçlendiren maskot ya da karakterler, markanın ağzından konuşur, onun mesajlarını iletir, hedef kitle ile güçlü bir iletişim kurarlar.

Bazen bir kampanyada, bazen bir kutlama mesajında karşılaştığımız maskotlar, markaların vermek istedikleri mesajları, eğlenceli, güven veren bir üslupla duygusal bağ oluşturarak güçlü bir şekilde iletirler.

Alanında deneyimli karikatüristlerimiz ilk önce maskotun seçimi için felsefe oluştururlar. Yapılacak maskotun özgün olması için tüm hassasiyet gösterilir. Firmayı yansıtacak bir karakterin tüm özellikleri not alınır ve çizim aşamalarına geçilir.

Çizim aşamaları; taslak çizimi (eskiz), bilgisayar çizimi (vectörel), renklendirme ve efekt olarak sıralanır. Firmaların taleplerine göre hareketlendirme, konuşma balonları, 3d modelleme hatta maskot kıyafetine kadar bir çok seçenek ile çalışmalar devam ettirilebilir. Tabi maskotumuzun ismini de unutmamak lazım. Firma isminiz ile bağıntılı olabileceği gibi farklı bir isimde olabilmektedir.

Yapılan maskotu tüm pazarlama alanlarında kullanabilirsiniz. Web site, katalog, broşür, video, sosyal medya gibi bir çok alanda maskotunuz sizin adınıza konuşsun.